Webinar
Yalın Üretim ve Yalın Yönetim
8-9 Aralık 2022 / 14:00 - 17:00
Dr. Öğr. Üyesi Halefşan SÜMEN

Yalın Üretim ve Yalın Yönetim

Ücretsiz
Webinar

Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla etkinliğe katılabilirsiniz;
Meeting ID: 833 6705 2254
Passcode: 352482
https://us02web.zoom.us/j/83367052254

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından, 8-9 Aralık 2022 tarihlerinde14.00 – 17.00 saatleri arasında Zoom üzerinden "Yalın Üretim ve Yalın Yönetim"​ başlıklı webinar düzenlenecektir.

Söz konusu webinar, Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinde Dr. Öğr. Üyesi Halefşan SÜMEN​ tarafından gerçekleştirilecektir.

Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Katılım kaydınıza istinaden, etkinlik öncesinde e-posta adresinize ve cep telefonu numaranıza online eğitime katılabileceğiniz zoom bağlantısı iletilecektir.

Eğitime ilişkin duyuru ve doküman paylaşımlarını sorunsuz olarak alabilmek için üyelik bilgileriniz altında yer alan e-posta ve cep telefonu bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

.Eğitim İçeriği:

Açıklama: Günümüz örgütlerinin başarıyı yakalayabilmeleri hızlı değişen çevreye uyum sağlayabilmeleri, esnek davranabilmeleri, kendilerini yenilemeleri, sürekli öğrenmeleri, zekice kararlar alabilmeleri, krizlerden sonra hızla toparlanabilmeleri ile olanaklıdır. Canlılarda görülen bütün bu özelliklerin kurumlara da kazandırılması için atılması gereken adımların içinde yalınlaşma, geniş adıyla Toyota Üretim Sistemi de bulunmaktadır. Pek çok firma bu gerçeği anlamış olsa da hala fabrikalarına canlı sistemler gibi değil, salt mekanik yapılar şeklinde davranmaktadır. Seminer Toyota’nın 1937 yılından bu yana sürekli büyümesini ve en tepede kalmasını sağlayan temel faktörleri ve başarının gizlendiği detayları aktaracaktır.

İçerik:

 1. YALIN YAKLAŞIMIN DÖRT ANA BİLEŞENİ
  1. FELSEFE: Uzun dönemli sistem yaklaşımı
  2. SÜREÇLER: Müşteriye değer akıtmak
  3. PROBLEM ÇÖZMEK: Bilimsel düşünme ve gelecek için iyileşme
  4. İNSANLAR: Geliştirmek, zorlamak ve onlarla büyümek için
 2. YALIN YAKLAŞIMIN 13 İLKESİ

SÜREÇLER: SÜREKLİ AKIŞ, ÇEKME, DENGELEME, STANDART SÜREÇLER, ÜRÜNE GÖMÜLEN KALİTE, GÖRSEL KONTROL, İNSAN VE SÜREÇLERİ DESTEKLEYEN TEKNOLOJİ

PROBLEM ÇÖZME: DERİN GÖZLEM VE DENEYEREK ÖĞRENME, HEDEFLERİ HİZALAMA, STRATEJİ BELİRLEME, BÜYÜK SIÇRAMALAR, KÜÇÜK ADIMLAR

LİDER GELİŞTİRME: İNSAN VE EKİP GELİŞTİRME, PARTNER FİRMA VE DEĞER ZİNCİRİ GELİŞTİRME

 1. YALIN STRATEJİ: HOSHIN KANRI
 2. MEKANİK SÜREÇLERLE ORGANİK SÜREÇLERİ BİRBİRLERİNDEN AYIRMAK
 3. İŞLETMELERDE SAPMA TÜRLERİ
  1. MUDA: İsraflar
  2. MURA: Dengesiz ve eşitsiz çalışma
  3. MURI: Aşırı yükleme
 4. 10 TEMEL ISRAF
  1. Aşırı üretim
  2. Gereksiz bekleme
  3. Gereksiz taşıma
  4. Gereksiz hareket
  5. Gereksiz işleme
  6. Gereksiz süreç içi envanter
  7. Kusurlu ürün
  8. Çalışanların akıllarından yararlanmama
  9. Gereksiz enerji kullanımı
  10. Çevreye verilen zarar
 5. ISRAFLARI ÖNLEME VE GİDERME ENSTRÜMANLARI
  • Değer akışı haritalama
  • Kök neden analizi
  • Çekme kartları (Kanban)
  • Dengeleme (Heijunka) ile operasyonel stabilite
  • 5S – 7S
  • Hata önleme (Poka Yoke)
  • Görsel fabrika
  • Standart iş
  • Otonomasyon (Jidoka)
  • Sürekli iyileştirme
  • Hücresel üretim
  • Esnek üretim sistemleri
  • Kalite çemberleri – Katılımcı Yönetim
 6. YALIN KÜLTÜRÜN YARATILMASI İLE UYUMLU, KENDİ KENDİNE ÖĞRENEN, KENDİNİ YENİLEYEN, RİSKLERE DAYANIKLI, ZEKİ FİRMA KONUMUNA YÜKSELMEK
 7. YALIN YAKLAŞIMIN TAMAMLAYICI VE DESTEKLEYİCİ KAVRAMLARI
  1. Toplam Kalite Yönetimi
  2. Toplam Üretken Bakım
  3. Yalın Ürün Geliştirme
  4. Yalın Yönetim

DR. ÖĞR. ÜYESİ HALEFŞAN SÜMEN

İşletme Mühendisliği Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans, Engineering Management Doktora programları mezunu olarak mültidisipliner eğitim almıştır. İngilizce C1, Fransızca C1, İspanyolca B2, İtalyanca B1 dil bilgisine sahiptir.

Yakın geçmişten bugüne kadarki iş hayatının bazı pasajları şöyledir:

2007 yılından bu yana Alternatif Yayıncılık bünyesindeki Depo Çözümleri, Robot Yatırımları, Endüstri 4.0 ve Otomasyon isimli aylık Dergilerin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Köşe Yazarlığını yapmaktadır.

2011 yılından bu yana Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinde Dr. Öğretim Üyesi kadrosunda bulunmakta ve Tedarik Zinciri, Dijital Dönüşüm ve Uluşlararası Ticaret konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir .

2014 yılından beri bir makine imalat ve yüksek teknoloji firması olan Ermaksan A.Ş.’de Turquality, ERP, Endüstri 4.0 ve Genel Yönetim Danışmanlığı görevlerini yürütmektedir.

2015 Yılında Jotun Boya’da Tedarik zinciri yönetimi eğitimleri vermiş ve Talep Tahmin Sistemini kurmuştur.

2017 yılından bu yana Eczacıbaşı ve Şişecam Gruplarına Tedarik zinciri eğitimleri ve proje danışmanlığı veren İTÜ ekibinin içinde yer almaktadır.

2017 yılından bu yana aralıklı olarak Kibar Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde Dijital Transformasyon ve Tedarik Zinciri Yönetimi başlıklarına ait konularda eğitimler vermekte ve danışmanlıklar yapmaktadır.

Türkiye Bilişim Derneği, Loder (Lojistik Derneği), AFTI (Association Franco-Turc des Ingenieurs), Roboder (Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistem Entegratörleri Derneği) üyesidir.

Eğitim Etiketleri

SOSYAL MEDYA

Bu Eğitimi Hesaplarınızda Paylaşabilirsiniz