Webinar
Dış Ticaret İletişimi ve Kültürler Arası İletişim
9 Şubat 2022 - 13:30
Şefik Ergönül

Dış Ticaret İletişimi ve Kültürler Arası İletişim

Ücretsiz
Webinar

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından, 9 Şubat 2022 Çarşamba günü, 13.30 – 16.30 saatleri arasında Zoom üzerinden "Dış Ticaret İletişimi ve Kültürler Arası İletişim​"​ başlıklı webinar düzenlenecektir.

Söz konusu webinar; yazar, eğitmen ve danışman Şefik Ergönül​ tarafından verilecektir.

Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Katılım kaydınıza istinaden, etkinlik öncesinde e-posta adresinize ve cep telefonu numaranıza online eğitime katılabileceğiniz zoom bağlantısı iletilecektir.

Eğitime ilişkin duyuru ve doküman paylaşımlarını sorunsuz olarak alabilmek için üyelik bilgileriniz altında yer alan e-posta ve cep telefonu bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

.
Eğitim İçeriği:
* İletişim ve Dış Ticaret İletişimi nedir? (Dış ticaret iletişiminin farklılıkları ve özellikleri)
* Farklı kültürlerin farklı odakları (Diplomasi, giyiniş, protokol, eğlence)
* Kültürlerarası İletişim Teknikleri (E-posta ile iletişimde riskler ve güvenlik endişeleri, konuşmada yanlış algılamalar/anlaşılmalar)
* İletişim Planı (Kültüre göre hazırlık, kayıt, arşivleme, izleme)
* Farklı İletişimler ve Duygusal Zeka (Beden dili, hediye, kartvizit, ağırlama, ve farklı kültürlerde muhatabınızı anlama)
* Dış Ticaret İletişiminde Güvenlik (İletişimle dolandırıcılık, bilgi çalma ve bilgilerin güvenliği sağlama)
.

Şefik Ergönül
Profesyonel dış ticaret hayatına 1975 yılında başlayan, ihracat müdürü olarak devam eden Ergönül, farklı firmalarda kurucu olarak yer almış, yönetici ortak ve Genel Müdür olarak çalışmıştır. Halen Taurus Ltd. şirketinde kurucu/yönetici ortak ve Genel Müdür olarak çalışmakta olan Şefik Ergönül, Anadolu Üniversitesi, İİBF, İşletme Fakültesi'nde Dış Ticaret Yönetimi dersleri vermektedir. 

Halen yürütmekte olduğu yurt içi ve yurt dışı, danışmanlık ve eğitmenlik çalışmaları çerçevesinde, Kanada Hükümeti'nin Trade Facilitation Office of Canada (TFOC) kuruluşu ile UN/UNCTAD/ITC'nin birlikte Afrikalı girişimciler için hazırladığı İhracat Eğitim Programının tasarım ekibinde Danışman olarak çalışmış ve üç eğitim modülü yazmıştır. Ayrıca UN/UNCTAD/ITC'nin ihracat el kitabı olarak hazırladığı sekiz kitabın teknik editörlüğünü yapmıştır. Nitelikler & Üyelikler 2004 yılında UN / UNCTAD / ITC desteği ile kurulan UTİDED Uluslararası Ticaret Danışmanları ve Eğitmenleri Derneği'nin Başkanlığını yürütmektedir. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) İhracat İlk Adım Projesi'nde danışman/eğitimci olarak yer alan Şefik Ergönül, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde İGEME, Odalar, Birlikler ve Dernekler şemsiyesi altında, iş insanlarına ve üniversite öğrencilerine eğitimle ve seminerler vermektedir. 

Sn. Ergönül, 2006 yılından bu yana Dünya gazetesinde "İhracat Sohbetleri" başlığı ile haftalık köşe yazıları yazmaktadır. 

1969 yılında üniversiteden mezun olan M. Şefik Ergönül, Devlet memuriyetinden ayrılarak gittiği İngiltere'de, ileri seviyede Organizasyon/Metot Uzmanlığı ve Bilgisayar Programcılığı eğitimi almıştır. Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi'nden(UN/UNCTAD/ITC) danışman ve eğitimci eğitmeni olarak, D.T.M. / İGEME ve EVD/Hollanda Eğitimcilerin Eğitimi Programı'ndan, sertifika almıştır. İstanbul Ticaret Odası'nda, Madrid Ticaret Odası (İspanya) tarafından verilen İhracatta İlk Adım Programı için danışmanların eğitimi programına katılmıştır.

Eğitim Etiketleri

SOSYAL MEDYA

Bu Eğitimi Hesaplarınızda Paylaşabilirsiniz